Při zadávání statusu DELIVERED je důležité, aby byl nastaven na základě pravdivých údajů. 
Může však nastat situace, kdy je tento status nastaven omylem a zásilka se vám vrátí, jedná se tedy o tzv. fiktivní vratku.

Fiktivní vratka není dokument, ale pouze proces vyrovnání stavů v účetnictví. Při zadání stavu DELIVERED dojde k nákupu zboží společností MALL a je proto potřeba tuto situaci vyřešit dobropisem. Tímto procesem spojíme váš dobropis s danou objednávkou. 

Jelikož status DELIVERED je finální, vystavuje se ke zboží fiktivní vratka s žádostí o dobropis, který je vám následně zaslán na váš e-mail. 
Dobropis je nutné zaslat zpět na tým Operations do 14 dnů od zaslání žádosti.

V případě automatické dobropisace v self-billingu, vám nebude zaslána žádost o vytvoření dobropisu, ale dobropis vám bude vystaven systémem po vytvoření fiktivní vratky a naleznete ho v MALL Partner portálu v záložce Vyúčtování.

Pokud vám tedy přijde od kolegů z oddělení Operations požadavek na zaslání dobropisu v rámci této situace, kdy byl zadán stav DELIVERED, aniž by došlo k fyzickému předání zásilky zákazníkovi, je potřeba vystavit dobropis v co možná nejkratší době, aby byly toky peněz a zboží opět narovnány.  

Bez zaslaného dobropisu nemůžeme vrátit peníze zákazníkovi a je proto potřebná rychlá spolupráce z vaší strany.

Ve vašem MALL Partner portálu u dané objednávky již není možné status DELIVERED změnit.

Fiktivní vratka může souviset i se situací, kdy byla zákazníkovi doručena pouze částečná zásilka.

V tuto chvíli je možné postupovat dvojí cestou:

 1. Zákazníkovi na vlastní náklady zašlete chybějící zboží – tím je tedy stav DELIVERED na celou zásilku nastaven správně a zákazníkovi není třeba vracet žádné peníze.
  Takové zboží zasílejte přímo zákazníkovi na jeho adresu uvedenou v detailu objednávky, nikoli společnosti MALL/Mimovrste.
 2. V případě, kdy zboží není možné doposlat (nemáte jej skladem), je potřeba tuto nedoručenou část zásilky opět fiktivní vratkou zrušit.
  Kolegové z oddělení Operations vám zašlou žádost o vystavení dobropisu, na základě kterého jsou zákazníkovi vráceny peníze za tuto část zásilky.

Fiktivní vratka má číselnou řadu začínající 47*.
Na dobropisu je nutné uvést následující:

 • číslo objednávky, které se situace týká
 • číslo fiktivní vratky 47*, které vám kolegové pošlou do emailu
 • částku shodnou s nákupní cenou mezi společností MALL/Mimovrste a vaším e-shopem (maloobchodní cena z webu bez DPH, ponížená o částku provize)
 • na jednom dobropisu lze uvést více objednávek a fiktivních vratek
 • na dobropis uvádějte také částku dopravy a poplatku za doběrečné

Jak byl užitečný tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte příspěvek!

Průměrné hodnocení: / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento příspěvěk jako první.