Jak fungují kategorie, parametry, hodnoty a podmínky kategorie

Manuální napojení (Manual Input), Heureka XML Feed, MALL XML Feed, Produkty - nastavení a správa, API

V následujícím článku naleznete popis jak u nás fungují kategorie a jejich podmínky, parametry pro jednotlivé kategorie a hodnoty parametrů, a také kde tyto detailnější informace naleznete.

Důležité:
Zařazení produktu do správné kategorie je nezbytná podmínka pro úspěšný prodej na MALL/Mimovrste.

Kategorie, parametry, hodnoty

Kategorie a set parametrů

Naše kategorie jsou předem definovány a každá má své unikátní ID. Pro každé ID kategorie máme přiřazený set parametrů, který obsahuje doplňující parametry (slouží k vyhledávaní) a může obsahovat povinné parametry (třídící podmínky), které třídí produkty do podkategorii.

Důležité:
Je možné použít pouze námi definovaný set parametrů pro danou kategorii. V případě, že bude přidán neznámý parametr, systém to vyhodnotí jako chybu.

Příklad:
Kategorie košile má unikátní ID (NA073) a dělí se na 2 podkategorie dámské a pánské. ID zastřešuje hlavní kategorii košile a přidává se pouze třídící podmínka nebo-li povinný parametr Určení (DETERMINATION) = dámské / Určení (DETERMINATION) = pánské. Pro tento příklad tedy platí, že za použití ID kategorie a 1 povinného parametru se tak produkt zařadí do správné podkategorie.

Důležité:
Podmínky kategorie je potřebné řádně vyplnit, pokud se použije jenom jedna z podmínek (například jenom ID kategorie) produkt se nemusí zařadit vůbec a v tom případě se na webu nezobrazí.

Parametry a hodnoty parametrů

Parametry máme numerické, kde se vyplňuje jen číselná hodnota a mají předefinovanou jednotku (např. kg, l, ml atd.). Druhou skupinu tvoří parametry alfanumerické, kde je hodnota ve formě textu. Každý alfanumerický parametr také obsahuje set námi definovaných hodnot, které lze použít.

Důležité:
Je nezbytné použít námi definovanou hodnotu a její přesné znění. Vlastní hodnoty nejsou přípustné kvůli konzistenci zobrazení hodnot na našem webu. Více o problematice validity hodnot a vyhledávání skrze tyto hodnoty naleznete zde.

Pokud alfanumerický parametr nemá definované hodnoty, vkládáte vlastní relevantní hodnotu.

Pomocí parametrů si zákazník může lépe filtrovat výsledky vyhledávaní. Parametry se nacházejí na naší webové stránce přímo v seznamu produktů v rámci jedné kategorie nebo podkategorie.

Důležité:
V případě, že nenaleznete vhodný parametr, vložte danou informaci do dlouhého popisu produktu.

Doporučujeme vyplnit co možná nejvíc parametrů.

Tvoření variantních produktů pomocí parametrů a jejich hodnot

Pomocí parametrů a jejich hodnot také tvoříte varianty produktu.

Příklad:
Dámské tričko má různé barvy a velikosti. Je potřebné tedy vytvořit varianty na základě těchto atributů. Je nezbytné ke každé variante přiřadit parametr Velikost, parametr Barva a jejich hodnoty. Následně parametr označit jako variantní. Poté se variantní produkt správně vytvoří.

Důležité:
Maximálně 2 parametry můžou být označeny jako variantní.

Technická implementace kategorií, parametrů, hodnot, třídících podmínek a tvoření variantních produktu se liší podle typu napojení.
Detaily naleznete v návodech pro jednotlivé typy napojení:

Sekce Kategorie v MALL Partner portálu

Detailnější informace o jednotlivých kategoriích naleznete v MALL Partner portálu v sekci „Kategorie

Vyhledávat můžete přímo v jednotlivých sekcích nebo vepsáním klíčového slova/ID kategorie.

Důležité:
Kategorie v této sekci přímo odráží uspořádání na webu, takže je možné vhodnou kategorii vyhledat přímo na naší webových stránkách.

Po vyhledání kategorie zde naleznete Povinné údaje a Doplňující údaje platné pro danou kategorii. Jako příklad jsme zvolili kategorii pro Skleněná akvária.

Povinné údaje jsou nezbytné pro správné zařazení produktu do kategorie a skládají se z ID kategorie (SAP ID) a třídících podmínek, které se k produktům vkládají jako parametry, jak jsme již uvedli v kapitole výše.

Důležité:
Třídící podmínky jsou pro každou kategorií jiné, mohou to být 3 povinné parametry nebo také žádný. Doporučujeme proto vždy danou kategorii zkontrolovat v této sekci nebo přes API.

Nedodržení podmínek kategorie je nejčastější příčinou nezobrazení produktu na webu. V případe nezobrazení si proto vždy pečlivě zkontrolujte, zda máte podmínky dané kategorie správně vyplněné.

Pro tento příklad je tedy nutné použít tyto třídící podmínky:
NJ034 – ID kategorie

 1. Třídící podmínka
  AQUARIUM – ID parametru
  Akvárium – webový název parametru
  je rovno – podmínka
  Ano – hodnota pro daný parametr
 2. Třídící podmínky
  FINISHING – ID parametru
  Provedení – webový název parametru
  je rovno – podmínka
  sklo – hodnota pro daný parametr

Doplňující údaje obsahují další parametry, které daná kategorie obsahuje a lze je použít.

Důležité:
Vyplňte tolik parametrů kolik je z vaší strany možné, zákazník může na základě těchto parametrů filtrovat výsledky vyhledávaní. Produkt s nepřiřazenými parametry z tohoto vyhledávání automaticky vypadává a ztrácí tak konkurenceschopnost.

V Doplňujících údajích naleznete pouze názvy předefinovaných parametrů pro danou kategorii, kompletní set hodnot si můžete stáhnout v XLS nebo JSON. Stáhnete si tak kompletní detaily o dané kategorií včetně podmínek, všech parametrů a hodnot.

Danou kategorii si můžete také prohlédnou na webu MALL/Mimovrste.

Sekce Kategorie pro napojení API

Pro typ napojení API lze kategorie vyhledat přes jednotlivé API volání. Podmínky pro danou kategorii si můžete vyhledat přes endpoint zde.

Můžete se také podívat na naše instruktážní video.

V případě, že budete mít nějaké další dotazy, můžete se na nás obrátit skrze Centrum nápovědy.

Jak užitečný byl tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte příspěvek!

Průměrné hodnocení: 1 / 5. Počet hlasů: 28

Zatím nikdo nehlasoval. Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

cs_CZČeština