V následujícím článku se dozvíte více o správném vzhledu produktu na našich webových stránkách a také jak lze docílit požadovaného vzhledu.

Před samotným spuštěním produktů (produkty ve stavu „Live„) dochází z naší strany ke kontrole obsahu. Tato kontrola obvykle trvá přibližně jeden pracovní den a zaměřujeme se zejména na pár klíčových bodů, které jsou: zařazení do kategorie, název produktu, titulní fotografie, další obrázky v galerii, cena, krátký a dlouhý popis a parametry.

Po kontrole obdržíte tabulku s možnými připomínkami na zapracování.
Pro partnery v procesu implementace platí, že pokud jejich produkty nesplňují contentové podmínky nad 70%, tak se bez následné opravy nedostanou do prodeje. Produkty se závažnými nedostatky (například nekvalitní obrázky, nesprávné zařazení do kategorie, atd.) také nelze bez opravy aktivovat bez ohledu na dosažené procento.

Tento článek vám pomůže případné připomínky opravit, tak aby zobrazení produktů bylo správné.

Prezentace produktu je velice důležitá z pohledu zákazníka a také odráží konkurenceschopnost daného výrobku. Právě proto doporučujeme vzhledu vašich produktů věnovat náležitou pozornost.
Popis produktu ovlivňuje detail i výpis produktu, má vliv na SEO a přes produktový detail se uskutečňuje až 75% celkový konverzí.
Nedbalost v contentových podmínkách může mít za následek snížení konkurenceschopnosti produktu a zákazníka nemusí v seznamu produktů dané zboží upoutat natolik, aby si otevřel jeho detail.

V několika bodech zde naleznete klíčové atributy, které by měl správně produkt obsahovat a také jak si s nimi vhodně poradit.

Upozornění 1.:
MALL si vyhrazuje právo produkt z webu stáhnout, jestli nebude dodržená kvalita vzhledu produktů.

Upozornění 2.:
Maximální počet kusů 1 konkrétního produktu, který lze vložit do jedné objednávky je 30. Proto doporučujeme pro produkty, které mají nízkou cenu (například šroubky) vytvořit balíčky po více kusech.

Nad rámec tohoto článku prosím také dodržujte zavedené dobré zvyky pro jednotlivé obory.

1. Zařazení do kategorie

Produkt musí být zařazen v odpovídající kategorii korespondující se strukturou našeho stromu kategorií pro danou zemi. Velice důležité je dodržet podmínky pro danou kategorii, v opačném případě se produkt na webu nezobrazí.

V našem systému existují 3 základní typy podmínek:

  • ID kategorie – stačí uvést pouze ID kategorie a produkt bude správně zařazen
  • ID kategorie + 1 třídící parameter – je potřeba uvést ID + daný parametr
  • ID kategorie + 2 třídící parametry – je potřeba uvést ID + oba povinné parametry

Podmínky naleznete zde, stačí vybrat cílovou kategorii. V této sekci naleznete kromě podmínek také všechny přístupné parametry k vybrané kategorii. Parametry a jejich hodnoty si můžete stáhnout v XLS nebo JSON struktuře.
Detailnější popis kategorií, třídících parametrů a jejich hodnot naleznete v článku zde.

V případě, že produkt nelze nikam zařadit (na našem webu neexistuje odpovídající kategorie), kontaktujte nás prosím přes Centrum nápovědy nebo se obraťte přímo na vašeho specialistu z Onboarding týmu, který s vámi napojení řeší.

Proč je důležité zařadit produkt do správné kategorie

Důležitost zařazení produktu do správné kategorie nemá vliv jen na uživatele, kterému usnadníte výběr, ale má zásadní vliv na vyhledávače a to jak pro placené reklamy, tak zejména SEO (návštěvnost z organických výsledků vyhledávání). Proto by specifický produkt měl být vždy umístěn v relevantní kategorii. Tím se zajistí vyšší návštěvnost webových stránek, zlepší se CTR (míra proklikovosti) a také se zlepší prodejnost vašich produktů.

Příklad: Partner se věnuje oblasti papírnictví a nabízí produkty od nůžek, pastelek, papírů až po papírové krabice. Každý “unikátní druh produktu” => Nůžky, Pastelky, Papíry, apod. musí být zařazen ve své vlastní kategorii. Kategorizační strom by pak vypadal:

Papírnictví (hlavní kategorie)

  • nůžky (podkategorie)
  • pastelky (podkategorie)
  • papíry (podkategorie)
  • lepenky (podkategorie)
  • apod.

2. Název produktu

Název produktu by měl obsahovat slovní označení produktu (typ) + identifikační kód, pokud to vzhledem k typu produktu dává smysl.
Z hlediska SEO je důležité uvést slova, která jsou klíčová a podle kterých zákazník běžně vyhledává a neměl by být složen pouze z čísel nebo kódů.

Klíčová slova v názvech produktů jsou také důležitá pro přesnější zacílení na dotazy, které uživatelé nebo zákazníci hledají. Ať už v rámci hledání ve vyhledávačích např. Google, tak i v našem interním Search a dalších placených kanálech.

Vyvarujte se také obecným výrazům u produktů, které mohou bez obrázku zaměnit význam produktu.

Příklad č. 1

Přesnější název: Kela Zahnutá lopatka na dort RONDO, nerez

Příklad č. 2
Nesprávný název: T2VA00AB adidas 38 red
Správný název: Běžecké boty červené vel. 38 T2VA00AB

Název také nesmí být napsán velkými písmeny. Maximální počet znaků je 200.
V názvu se nesmí opakovat značka (Brand). Značku doplňuje systém do názvu produktu automaticky z vyplněného pole „Značka“ (BRAND_ID), není tedy potřebné ji do názvu znovu vkládat.
Detailnější informace o značkách naleznete zde.

U variantních nebo podobných produktů je nutné, aby název obsahoval identifikátor, na jehož základě je zákazník schopen rozeznat rozdíly mezi jednotlivými typy produktů, obzvlášť, pokud mají stejnou fotku nebo z fotky nelze rozdíl vyčíst (např. 2 totožné páry bot se 2 zcela jinými velikostmi).

Důležité:
Produkt může obsahovat dárek navíc jako součást balení. V takovém případě je nutné dárek uvést v názvu produktu (až za samotném názvu produktu), informaci uveďte i do krátkého nebo dlouhého popisu produktu.

3. Titulní fotografie

Je nutné, aby titulní fotografie byla ostrá, nerozmazaná, čitelná, na bílém pozadí a měla by reprezentovat produkt na první pohled, ideálně zepředu.
Nesmí obsahovat vodoznak, logo ani jiné nežádoucí prvky, které Google vyhodnocuje jako nevalidní, jelikož přes Google k nám chodí velké množství zákazníků.
Nesprávná titulní fotografie má tedy přímo vliv na dohledatelnost a návštěvnost daného produktu.

Pokud se jedná o vícekusové balení je vhodné použít obrázek, kde budou obsaženy všechny varianty v balení. Na obrázku by měl být vyobrazen stejný počet kusů, jaký se zákazníkovi prodává.

Doporučené rozlišení a formát:
– 1280px x 1024px, max. 2000px x 2000px
– min. velikost 100 KB a max. velikost 2 MB
– podporované formáty – JPEG, GIF a PNG

4. Obrázky v galerii

Doporučujeme, aby měl produkt v galerii více obrázků, maximální počet je 20 obrázků.
Všechny obrázky musí reprezentovat konkrétní produkt, u něhož jsou zobrazeny. V případě barevných variant musí být obrázky přiřazeny ke správným variantám produktu.

Na konci galerie mohou být zobrazeny lifestylové fotografie, pokud je na nich zobrazen daný produkt.
Galerie nesmí obsahovat amatérské fotografie. Obrázky nesmí obsahovat vodoznak ani jiné nežádoucí prvky, lze použít logo pouze v případě, že se jedná o obchodně důležitou informaci (např. certifikace produktu).

U produktu z fashion kategorií preferujeme fotografie na bílém pozadí, případně jiné kvalitní lifestylové fotografie, které vhodně ukazují daný produkt.

Doporučené rozlišení a formát:
– 1280px x 1024px, max. 2000px x 2000px
– min. velikost 100 KB a max. velikost 2 MB
– podporované formáty – JPEG, GIF a PNG

5. Krátký popis

Stručný úvod, který by měl obsahovat informace o konkrétním produktu, které zákazník potřebuje vidět jako první.
Krátký popis se zobrazuje také v seznamu produktů, takže sem doporučujeme umístit nejdůležitější charakteristiky produktu.

V první větě krátkého popisku je ideální znovu uvést název produktu s klíčovým slovem.

Příklad:
Název produktu Dino FROZEN II 12 Dřevěné kostky
Krátký popisek: Dřevěné kostky mají obrázky z pohádky Ledové království II. Balení obsahuje 12 ks kostek a obrázky, podle kterých mohou děti kostky skládat. Vše je baleno v kartonové krabičce.

Maximální počet znaků je 300.

Krátký popis by měl být psán celými větami, ale přehledně a logicky. Nesmí být uříznut v půlce věty nebo slova.
Text musí být smysluplný a psaný v lokálním jazyce, nepřeložený přes automatický překladač.
Není možné zde uvádět informace o záruce nebo dopravě.

V případě variantního produktu se musí rozlišovat, o kterou variantu se jedná, pokud je variantní parametr důležitý pro znázornění.

6. Dlouhý popis

Dlouhý popis by měl poskytovat detailnější informace o daném produktu v přehledné a strukturované formě. Nesmí promovat služby výrobce a obsahovat URL odkazy na jiné webstránky nebo e-mailové adresy.
Text by měl být smysluplný a psaný v lokálním jazyce, nepřeložený přes automatický překladač.
Maximální délka dlouhého popisku je 13 000 znaků.

V dlouhých popisech doporučujeme uvádět veškeré informace, které ulehčí zákazníkům si produkt koupit. Tedy parametry jako jsou např.: velikost, materiál, rozměry, barvy, složení apod., vlastnosti produktu
příklad: nepromokavé, na baterky, hrající apod.
Vše v přehledné a strukturované formě.

Popis by měl být vyvážený bez většího množství zvýrazněného (bold) textu nebo textu psaného velkými písmeny a neměl by obsahovat vlastní styly, například zabarvení nebo specifický font písma. Také zde není možné uvádět informace o záruce nebo dopravě.

Text může obsahovat obrázky za předpokladu, že nejsou rušivé.
Na konci dlouhého popisku může být také umístěno video, které vložíte zkopírováním URL odkazu. Video se musí týkat produktu, není možné, aby obsahoval reklamy ani odkazy na vaše stránky a mělo by být v příslušném jazyce (alespoň s titulky).

Zobrazení a doprovodní informace pro některé typy produktů jsou předepsané legislativou, je proto nezbytné tyto nařízení dodržet.
Například: krmivo pro zvířata a móda musí obsahovat složení. Chemikálie musí obsahovat bezpečnostní instrukce, tabulku nebo upozornění.

Dlouhý i krátký popisek je důležitou součástí optimalizace pro vyhledávače Google/seznam a doporučujeme jim tedy věnovat patřičnou pozornost.

7. Energetické štítky

Vzhledem k tomu, že v březnu 2021 se v EU změnilo označování energetickými štítky pro některé kategorie  elektrospotřebičů, je nutné produkty zalistovat tak, aby splňovaly všechna nová nařízení.  

Změny proběhly v následujících kategoriích: 

•       Monitory  
•       Televize  
•       Pračky  
•       Chladničky  
•       Vestavné mrazáky  
•       Volně stojící mrazáky  
•       Vinotéky  
•       Myčky 

Pokyny k novým energetickým štítkům dle typu napojení

8. Parametry

Produkt musí mít správně vyplněné relevantní parametry v daném lokálním jazyce.
Je důležité mít zvýšenou pozornost u zadávání hodnot k parametrům, u kterých se udávají jednotky (cm, mm, g, kg, atd…).
Například: Granule pro psy – hmotnost se v parametru uvádí v kg, pokud byste uvedli 1500 (myšleno v gramech), na webových stránkách se propíše 1500 kg.

Jestli v kategorii nenaleznete potřebné parametry, je nutné, aby byly tyto informace obsaženy alespoň v dlouhém popisku.
Parametry pro jednotlivé kategorie jsou ke stažení v portálu MALL Partner, v sekci „Kategorie”, stačí vyhledat konkrétní kategorii. Exportovat lze všechny MALLem definované hodnoty parametrů ve formátu JSON, nebo XLS. Kompletní soupis všech parametrů zvolené kategorie a jejich hodnot si také můžete zjistit z naší API.

Zákazník pro konkrétnější výsledky vyhledávání využívá často filtry parametrů, produkt bez vyplněných parametrů nebude zobrazen ve výpisu produktů.
Například: v kategorii Dámské tenisky, partner posílá pouze parametr velikost a neposílá barvu. Zákazník hledá dámské tenisky, kde si vybere konkrétní velikost a barvu, ale protože partner žádnou barvu neposílá, tak daný produkt z výsledků vyhledávaní vypadne.

Kontrola obsahu produktů v bodech

Zde naleznete stručný přehled bodů, na které se zaměřujeme v rámci kontroly obsahu a také heslovité ukázky správně a nesprávně zapracovaných atributů.

 SprávněNesprávně
Zařazení do kategorie– produkt je správně zařazen
– čím konkrétnější produkt, tím konkrétnější kategorie
– jiná nebo příbuzná kategorie (kolo v kategorii tříkolky)
– (zahradnické hrábě v zahradnických hrábích nikoliv jen v zahradním náčiním)
Název produktuautomaticky doplněný brand + produkt + typ (+ případně dárek)
nebo automaticky doplněný brand + produkt (+ případně dárek)
– značka + produkt + značka
– pouze kódové označení
– celý název velkými písmeny    
Titulní fotografie a galerie– ostrá, čitelná, na bílém pozadí, zobrazuje produkt v základním stavu zepředu,
– více obrázků  
– Lifestyle fotky na konci  
– rozmazaná, neurčitá či lifestylová fotografie  
– obsahuje rušivé, reklamní či jiné nežádoucí prvky
– netýkají se daného produktu
– obsahují více barevných variant  
Cena– zasílaná s DPH v lokání měne
– nesmí zahrnovat provizi
– ceny v CZK na mall.sk, mall.hu, mall.pl    
Krátký popis– souvislý i heslovitý text
– základní charakteristika produktu
– obsahuje klíčové slovo/ název produktu   
– uříznutá věta nebo slovo
– špatně strukturovaný, nepřehledný
– nesmyslný / přeložený přes překladač
– věty v bodech
Dlouhý popis– souvislý i heslovitý text
– charakteristika produktu
– video na konci popisu bez reklam
– obrázky nerušivé a vhodně umistěné
– časti HTML
– odkazy
– promo výrobce nebo jiných produktů, informace o záruce nebo dopravě
– špatná struktura, nepřehlednost
– nesmyslný / přeložený přes překladač
Parametry– vyplněné kritické parametry
– jestli v kategorii nejsou potřebné parametry, tak jsou informace obsaženy v dlouhém textu
– parametry nejsou vyplněny

Důležité:
Lepším zařazením produktů do relevantních kategorií, správným pojmenování produktů, uvedením klíčových slov v názvu, krátkém a dlouhém popisku, zvyšujete relevantnost dané vstupní stránky produktu/kategorie, která přímo ovlivňuje a zlepšuje jak návštěvnost daných vstupních stránek, tak zejména zvyšuje prodej vašich produktů v placených i neplacených kanálech.

Můžete se také podívat na naše instruktážní video.

Jak byl užitečný tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte příspěvek!

Průměrné hodnocení: / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento příspěvěk jako první.