V následujícím článku se dozvíte více o správném vzhledu produktu na našich webových stránkách a také jak lze docílit požadovaného vzhledu.

Před samotným spuštěním produktů (produkty ve stavu „Live„) dochází z naší strany ke kontrole obsahu. Tato kontrola obvykle trvá jeden den a zaměřujeme se zejména na pár klíčových bodů, které jsou: zařazení do kategorie, název produktu, titulní fotografie, další obrázky v galerii, cena, krátký a dlouhý popis a parametry.
Po kontrole obdržíte tabulku s možnými připomínkami na zapracování. Tento článek vám pomůže případné připomínky opravit, tak aby zobrazení produktů bylo správné.

Prezentace produktu je velice důležitá z pohledu zákazníka a také odráží konkurenceschopnost daného výrobku. Právě proto doporučujeme vzhledu vašich produktů věnovat náležitou pozornost.
Například: popis produktu ovlivňuje detail i výpis produktu, má vliv na SEO a přes produktový detail se uskutečňuje až 75% celkový konverzí.

V několika bodech zde naleznete klíčové atributy, které by měl správně produkt obsahovat a také jak si s nimi vhodně poradit.

1. Zařazení do kategorie

Produkt musí být zařazen v odpovídající kategorii korespondující se strukturou našeho stromu kategorií pro danou zemi. Velice důležité je dodržet podmínky pro danou kategorii, v opačném případě se produkt na webu nezobrazí.

V našem systému existují 3 typy podmínek:

  • ID kategorie – stačí uvést pouze ID kategorie a produkt bude správně zařazen
  • ID kategorie + 1 povinný parameter – je potřeba uvést ID + daný parametr
  • ID kategorie + 2 povinné parametry – je potřeba uvést ID + oba povinné parametry

Podmínky naleznete zde, stačí vybrat cílovou kategorii. V této sekci naleznete kromě podmínek také všechny přístupné parametry k vybrané kategorii. Parametry a jejich hodnoty si můžete stáhnout v XLS nebo JSON struktuře.

V případě, že produkt nelze nikam zařadit (na našem webu neexistuje odpovídající kategorie), kontaktujte prosím naše oddělení Onboarding nebo konkrétního specialistu z tohoto týmu, který s vámi napojení řeší.

2. Název produktu

Název produktu by měl obsahovat slovní označení produktu (typ) + identifikační kód, pokud to vzhledem k typu produktu dává smysl.
Z hlediska SEO by měla být v názvu produktu zahrnuta slova, která jsou klíčová a podle kterých zákazník běžne vyhledává a neměl by být složen pouze z čísel nebo kódů. Název by také neměl být napsán velkými písmeny. Maximální počet znaků je 200.

Nesprávně: T2VA00AB adidas 38 red
Správně: Běžecké boty červené vel. 38 T2VA00AB

V názvu se nesmí opakovat značka (Brand). Značku doplňuje systém do názvu produktu automaticky z vyplněného pole „Značka“ (BRAND_ID), není tedy potřebné ji do názvu znovu vkládat.
Detailnější informace o značkách naleznete zde.

U variantních nebo podobných produktů je nutné, aby název obsahoval identifikátor, na jehož základě je zákazník schopen rozeznat rozdíly mezi jednotlivými typy produktů, obzvlášť, pokud mají stejnou fotku nebo z fotky nelze rozdíl vyčíst (např. 2 tototžná trička se 2 jinými barvami nebo 2 totožné páry bot se 2 zcela jinými velikostmi).

Důležité:
Produkt může obsahovat dárek navíc jako součást balení. V takovém případě je nutné dárek uvést v názvu produktu, informaci uveďte i do krátkého nebo dlouhého popisu produktu.

3. Titulní fotografie

Je nutné, aby titulní fotografie byla ostrá, nerozmazaná, čitelná, na bílém pozadí a měla by reprezentovat produkt na první pohled, ideálně zepředu.
Nesmí obsahovat vodoznak, logo ani jiné nežádoucí prvky, které Google vyhodnocuje jako nevalidní, jelikož přes Google k nám chodí velké množství zákazníků.
Nesprávná titulní fotografie má tedy přímo vliv na dohledatelnost a návštěvnost daného produktu.

Pokud se jedná o vícekusové balení je vhodné použít obrázek, kde budou obsaženy všechny varianty v balení. Na obrázku by měl být vyobrazen stejný počet kusů, jaký se zákazníkovi prodává.

Doporučené rozlišení a formát:
– 1280px x 1024px, max. 2000px x 2000px
– max. velikost 1,5 MB
– podporované formáty – JPEG, GIF a PNG

4. Obrázky v galerii

Doporučujeme, aby měl produkt v galerii více obrázků.
Všechny obrázky musí reprezentovat konkrétní produkt, u něhož jsou zobrazeny. V případě barevných variant musí být obrázky přiřazeny ke správným variantám produktu.

Na konci galerie mohou být zobrazeny lifestylové fotografie, pokud je na nich zobrazen daný produkt.
Galerie nesmí obsahovat amatérské fotografie ani fotografie produktu v obalu. Obrázky nesmí obsahovat vodoznak ani jiné nežádoucí prvky, lze použít logo pouze v případě, že se jedná o obchodně důležitou informaci (např. certifikace produktu).

U produktu z fashion kategorií preferujeme fotografie na bílém pozadí, případně jiné kvalitní lifestylové fotografie, které vhodně ukazují daný produkt.

Doporučené rozlišení a formát:
– 1280px x 1024px, max. 2000px x 2000px
– max. velikost 1,5 MB
– podporované formáty – JPEG, GIF a PNG

5. Krátký popis

Stručný úvod, který by měl obsahovat informace o konkrétním produktu, které zákazník potřebuje vidět jako první.
Krátký popis se zobrazuje také v seznamu produktů, takže sem doporučujeme umístit nejdůležitější charakteristiky produktu.
Maximální počet znaků je 300.

Krátký popis by měl být psán celými větami, ale přehledně a logicky. Nesmí být uříznut v půlce věty nebo slova.
Text musí být smysluplný a psaný v lokálním jazyce, nepřeložený přes automatický překladač.
Není možné zde uvádět informace o záruce nebo dopravě.

V případě variantního produktu se musí rozlišovat, o kterou variantu se jedná, pokud je variantní parametr důležitý pro znázornění.

6. Dlouhý popis

Dlouhý popis by měl poskytovat detailnější informace o daném produktu v přehledné a strukturované formě. Nesmí promovat služby výrobce a obsahovat URL odkazy na jiné webstránky nebo e-mailové adresy.
Text by měl být smysluplný a psaný v lokálním jazyce, nepřeložený přes automatický překladač.
Maximální délka dlouhého popisku je 13 000 znaků.

Popis by měl být vyvážený bez většího množství zvýrazněného (bold) textu nebo textu psaného velkými písmeny a neměl by obsahovat vlastní styly, například zabarvení nebo specifický font písma. Také zde není možné uvádět informace o záruce nebo dopravě.

Text může obsahovat obrázky za předpokladu, že nejsou rušivé.
Na konci dlouhého popisku může být také umístěno video, které vložíte zkopírováním URL odkazu. Video se musí týkat produktu, není možné, aby obsahoval reklamy ani odkazy na vaše stránky a mělo by být v příslušném jazyce (alespoň s titulky).

Psí granule a móda musí obsahovat složení. Chemikálie musí obsahovat bezpečnostní instrukce, tabulku nebo upozornění.

7. Parametry

Produkt musí mít správně vyplněné relevantní parametry v daném lokálním jazyce.
Je důležité mít zvýšenou pozornost u zadávání hodnot k parametrům, u kterých se udávají jednotky (cm, mm, g, kg, atd…).
Například: Granule pro psy – hmotnost se v parametru uvádí v kg, pokud byste uvedli 1500 (myšleno v gramech), na webových stránkách se propíše 1500 kg.

Jestli v kategorii nenaleznete potřebné parametry, je nutné, aby byly tyto informace obsaženy alespoň v dlouhém popisku.
Parametry pro jednotlivé kategorie jsou ke stažení v portálu MALL Partner, v sekci „Kategorie”, stačí vyhledat konkrétní kategorii. Exportovat lze všechny MALLem definované hodnoty parametrů ve formátu JSON, nebo XLS. Kompletní soupis všech parametrů zvolené kategorie a jejich hodnot si také můžete zjistit z naší API.

Zákazník pro konkrétnější výsledky vyhledávání využívá často filtry parametrů, produkt bez vyplněných parametrů nebude zobrazen ve výpisu produktů.
Napřílad: v kategorii Dámské tenisky, partner posílá pouze parametr velikost a neposílá barvu. Zákazník hledá dámské tenisky, kde si vybere konkrétní velikost a barvu, ale protože partner žádnou barvu neposílá, tak daný produkt z výsledků vyhledávaní vypadne.

Kontrola obsahu produktů v bodech

Zde naleznete stručný přehled bodů, na které se zaměřujeme v rámci kontroly obsahu a také heslovité ukázky správně a nesprávně zapracovaných atributů.

 SprávněNesprávně
Zařazení do kategorie– produkt je správně zařazen– jiná nebo příbuzná kategorie (kolo v kategorii tříkolky)
Název produktuautomaticky doplněný brand + produkt + typ (+ případně dárek)
nebo automaticky doplněný brand + produkt (+ případně dárek)
– značka + produkt + značka
– pouze kódové označení
– celý název velkými písmeny    
Titulní fotografie a galerie– ostrá, čitelná, na bílém pozadí, zobrazuje produkt v základním stavu zepředu,
– více obrázků  
– Lifestyle fotky na konci  
– rozmazaná, neurčitá či lifestylová fotografie  
– obsahuje rušivé, reklamní či jiné nežádoucí prvky
– netýkají se daného produktu
– obsahují více barevných variant  
Cena– zasílaná s DPH v lokání měne– ceny v CZK na mall.sk, mall.hu, mall.pl    
Krátký popis– souvislý i heslovitý text
– základní charakteristika produktu    
– uříznutá věta nebo slovo
– špatně strukturovaný, nepřehledný
– nesmyslný / přeložený přes překladač
– věty v bodech
Dlouhý popis– souvislý i heslovitý text
– charakteristika produktu
– video na konci popisu bez reklam
– obrázky nerušivé a vhodně umistěné
– časti HTML
– odkazy
– promo výrobce nebo jiných produktů, informace o záruce nebo dopravě
– špatná struktura, nepřehlednost
– nesmyslný / přeložený přes překladač
Parametry– vyplněné kritické parametry
– jestli v kategorii nejsou potřebné parametry, tak jsou informace obsaženy v dlouhém textu
– parametry nejsou vyplněny

Jak byl užitečný tento příspěvek?

Kliknutím na hvězdičku ohodnotíte příspěvek!

Průměrné hodnocení: / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento příspěvěk jako první.